Skonfiguruj komputer

Wybór komputera stacjonarnego – na jakie parametry zwracać uwagę?

Poszukiwanie idealnego sprzętu do gier nie jest wbrew pozorom prostym zadaniem. Można to porównać do szukania idealnego auta, ponieważ nie jest najważniejsze, jak się prezentuje, lecz jakie posiada parametry pracy. Nie inaczej jest z komputerem stacjonarnym. Oczywiście atrakcyjny wygląd ma również znaczenie, ale każdy przyszły posiadacz sprzętu gamingowego powinien się skupić na właściwościach podzespołów danej jednostki. Szukasz komputera idealnego dla siebie? To musisz zwrócić uwagę na kilka jego cech. Poznaj je, czytając ten artykuł.

Procesor, czyli mózg komputera

Śmiało można go określić tym mianem – dlaczego? Procesor jest bowiem odpowiedzialny za obliczenia każdej operacji wykonywanej przez system. Stąd też parametry komputera do gier powinny opierać się na atrybutach procesorów (inaczej CPU), takich jak np. częstotliwość taktowania, wyrażanej w Hz (hercach) – im wyższa, tym sprzęt szybciej poradzi sobie m.in. z uruchamianiem programów, czyli również i gier. Dodatkowymi cechami dobrego procesora są także:

  • liczba rdzeni i wątków,
  • częstotliwość taktowania turbo (przy wyższym obciążeniu CPU),
  • pamięć cache (jej rozmiar i dostępność dla rdzeni).

Wśród procesorów polecanych do komputerów gamingowych wyróżnia się przede wszystkim Intel Core oraz AMD Ryzen. Nic dziwnego więc, że znaleźć je można w ofercie naszego sklepu. Są niezwykle wydajne, dzięki czemu sprawdzają się podczas grania w najbardziej wymagające tytuły – m.in. Hogwarts Legacy czy Cyberpunk 2077.

Rodzaj karty graficznej (GPU)

Kluczowym elementem wszystkich gier jest oczywiście grafika. Z tego względu każdy gamer powinien zwrócić uwagę na zapewnienie jej odpowiedniej jakości. Dzięki wykorzystaniu najnowszych kart graficznych jest to możliwe! Aby zadbać o płynność wyświetlanych animacji oraz możliwość stosowania maksymalnych ustawień należy wybrać GPU o wysokiej częstotliwości taktowania (tak samo jak ma to miejsce w procesorach), sporej pamięci operacyjnej (VRAM), a także posiadające dodatkowe, aktywne chłodzenie w postaci wentylatorów. Oprócz tego istotny jest również rozmiar szyny graficznej, ponieważ wpływa on bezpośrednio na wielkość porcji danych odczytywanych z pamięci.

RAM, czyli rozmiar ma znaczenie

W przypadku poszukiwania idealnego komputera gamingowego należy wybierać taki, który posiada dużą pamięć typu RAM. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że podczas grania jednostka potrzebuje dużych pokładów pamięci operacyjnej, pozwalającej na przetwarzanie wielu procesów naraz. Stąd też chcąc grać w wymagające gry, trzeba zainwestować w sporą ilość RAM-u. Do niektórych tytułów już nawet 16 GB może okazać się niewystarczające, dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretny model komputera, warto zorientować się, jakie wymagania posiada poszczególne oprogramowanie.

Hogwarts Legacy
Hogwarts Legacy
Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Pojemny dysk i jego rodzaj

Gdy planujemy grać w wiele gier, warto również zdecydować się na dysk twardy o większej pojemności. Podzespoły posiadające 1000 GB miejsca to już norma. W tym momencie jednak należy pamiętać, że rodzaj tego typu pamięci ma znaczenie. Stąd też warto przygotować komputer, który posiada tzw. dysk SSD pozwalający na szybszy rozruch programów. Zawsze natomiast można zainwestować również w dodatkowy dysk HDD, przeznaczony na innego typu pliki – dokumenty, zdjęcia itp.

Zasilacz jako kropka nad i

Mówiąc o parametrach podzespołów komputerowych, nie sposób pominąć tak kluczowego elementu. Zasilacz bowiem musi posiadać moc adekwatną do zapotrzebowania na nią wszystkich części składowych komputera. Dlatego też np. składając komputer gamingowy, warto na koniec podsumować, jak silnego zasilacza potrzeba, aby cały sprzęt mógł pracować na maksymalnych obrotach.

Wybór odpowiedniego komputera gamingowego jest kluczem do pełni satysfakcji podczas grania w gry, które preferujemy. Stąd też właściwe dopasowanie parametrów do wymagań zarówno oprogramowania, jak i użytkownika sprzętu ma ogromne znaczenie. Inwestycja w komputer do gier musi być przemyślana pod każdym kątem, tym bardziej że chciałoby się z niego korzystać jak najdłużej, bez konieczności częstej modernizacji.

Dodaj komentarz