Oto 10 prostych porad, które pomogą ci wybrać odpowiedni komputer:

1. Określ swoje potrzeby: Zastanów się, do czego będziesz używać komputera. Czy to będzie do gier, pracy biurowej, projektowania graficznego, czy innych zastosowań? Określenie swoich potrzeb pomoże ci dostosować specyfikacje komputera do konkretnego celu.

  • Dla grafika istotne są karta graficzna o dużej pamięci VRAM, wydajny procesor np. Intel i7/i9 lub Ryzen 7/9 nowej generacji, duża ilość pamięci RAM 32GB lub 64GB.
  • Dla gracza są istotne parametry karty graficznej, mniej sama jej pojemność. Procesor wystarczy Intel i5 lub nawet i3 nowej generacji, procesory AMD Ryzen 5 lub 7, pamięć ram 16GB lub 32GB. Oczywiście jeżeli budżet pozwoli lub chcesz by gry były odtwarzane na monitorze rozdzielczości 4K zalecamy konfiguracje o jak najwyższych parametrach.
  • Do biura najważniejsze jest by komputer posiadał odpowiednią ilość RAM minimum 8GB oraz dysk typu SSD. Procesor i3 lub Ryzen 3 w zupełności wystarczą.

2. Rozważ budżet: Określ, ile jesteś gotów wydać na nowy komputer. Budżet pomoże ci zawęzić wybór do dostępnych opcji.

3. Wybierz typ komputera: Istnieją różne rodzaje komputerów, takie jak stacjonarne, laptopy, tablety, czy hybrydy. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom i stylowi życia.

4. Zastanów się nad systemem operacyjnym, być może masz stary komputer którego system możesz wykorzystać, wtenczas możesz zakupić komputer bez systemu, a ten wgrać na nowy komputer. Bez systemu komputer może kosztować o 500zł mniej!

5. Wybierz procesor, procesory Ryzen to przeważnie większa wydajność w niższej cenie, jednak te często bardziej sie grzeją co powoduje większy hałas poprzez podwyższenie prędkości wentylatorów. Procesory Intel są niewiele droższe, jednak oferują lepszą kulturę pracy. Zwróć uwagę na wiek procesora, wystarczy wpisać w google model i na stronie producenta wyświetli się data wypuszczenia danego modelu na rynek. Często na rynku pojawiają się komputery z modelem procesora i7 bardzo tanie, jednak przeważnie jest to procesor który ma już ponad 10 lat! Taki model procesora jest mniej wydajny od najsłabszych procesorów i3 nowej generacji!


6. Pamięć ram istotne jest by współpracowała z procesorem, np. procesory Ryzen dużo lepiej pracują z pamięcią ram o taktowaniu 3200Mhz jak 2666Mhz.

7. Wybierz odpowiedni rodzaj przechowywania danych. Dyski HDD są tańsze, ale wolniejsze, podczas gdy dyski SSD są szybsze, ale droższe. Dla większej wydajności rozważ SSD. Pojemność dla przeciętnego gracza przeważnie wystarczy 1TB, do komputera biurowego wystarczy 120GB lub 250GB.

8. Karta graficzna: Jeśli planujesz grać w gry lub pracować z grafiką, rozważ dodatkową kartę graficzną. W przeciwnym razie, procesor z wbudowaną grafiką może być wystarczający.

9. Rozmiar i jakość ekranu: Wybierz monitor lub ekran laptopa o odpowiednim rozmiarze i rozdzielczości do swoich potrzeb. Wysoka rozdzielczość (Full HD lub 4K) jest wskazana dla pracy z grafiką lub filmami.

10. Przeczytaj recenzje i opinie: Przed dokonaniem wyboru, przeczytaj recenzje i opinie użytkowników o wybranym modelu. To pomoże ci dowiedzieć się o potencjalnych problemach i zaletach danego komputera.


Pamiętaj, że wybór komputera zależy od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Staraj się dokładnie przemyśleć, co jest dla ciebie najważniejsze i dostosować wybór do tych kryteriów.